Info

Living Free in Tennessee - Nicole Sauce

Homesteading, food, freedom and fun!
RSS Feed
Living Free in Tennessee - Nicole Sauce
2020
April
March
February
January


2019
December
November
October
September
August
July
June
May
April
March
February
January


2018
December
November
October
September
August
July
June
May
April
March
February
January


2017
December
November
October
September
August
July
June
May
April
March
February
January


2016
December
November
October
July
June
May
April


Categories

All Episodes
Archives
Categories
Now displaying: Page 1
Jun 12, 2016

One of the best ways to eat well on a budget is to buy produce when it is in season and preserve it for the whole winter. Last week, I spent $20 on 1/2 bushel of beets, an additional $5-10 on other ingredients, and ended up with fourteen jars of pickled beets. Had I preserved all the beets, I would have had 21 jars, making the cost to me a little over $1 per jar. Go try to get such a premium product for that price at the grocer. You can get crummy ones in the $1.30 range, but premium ones are $3-6 per jar.

This episode of Living Free in Tennessee walks through the process of water bath canning and shares my personal pickled beet recipe along with the recipe I inherited from my Great Aunt Helen.

0 Comments
Adding comments is not available at this time.